Jazda samochodem z kierownicą po prawej stronie z pewnością będzie mniej bezpieczna niż autem przystosowanym do ruchu lewostronnego. Dlatego w trasie należy szczególnie uważać i stosować się do kilku zasad. Podstawowymi zagrożeniami są niedostateczna widoczność kierowcy oraz niewłaściwe oświetlenie drogi przed pojazdem.Jednym z problemów jest niedostateczna widoczność podczas manewru wyprzedzania. Powodem jest tego umiejscowienie kierownicy, która nieprzystosowana jest do ruchu lewostronnego. Przez to znajduje się ona zbyt blisko pobocza drogi, przez co podczas wyprzedzania kierowca ma ograniczone pole widoczności do przodu. Już przygotowując się do wyprzedzania jest konieczność zbyt dużego wysunięcia samochodu na przeciwległy pas ruchu, a zwiększa się wtedy ryzyko czołowego zderzenia z samochodem jadącym z naprzeciwka.

Bezpieczne wykonanie tego manewru wymaga od kierującego zaczęcia wyprzedzania o wiele wcześniej, tak by kąt obserwacji przeciwległego pasa był odpowiedni i możliwie bezpieczny. Należy także pamiętać, że wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów, dlatego powinien być wykonany w jak najkrótszym czasie i jak najkrótszym odcinku.

Ważne jest także oświetlenie drogi asymetrycznymi światłami mijania, a w przypadku samochodu przystosowanego do prawostronnego ruchu, prawe pobocze drogi nie jest oświetlane, co także stwarza niebezpieczeństwo kolizji. Zamiast prawego pobocza bardziej oświetlane jest lewe, co może także oślepić kierowców jadącym z naprzeciwka. Reflektory należy więc wymienić na te przystosowane do ruchu prawostronnego, chyba, że mają wbudowany przełącznik dla obu rodzajów ruchu.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 31 lipca 2015