Na komfort jazdy składa się wiele czynników. Kierowcom często jednak nie przeszkadzają drobne defekty, co sprawia, że je ignorują. Może doprowadzić to do niebezpiecznej sytuacji i poważnej awarii, a mowa tutaj m.in. o drganiach kierownicy.

Drgania kierownicy szczególnie dadzą o sobie znać podczas jazdy w trasie, jadąc po mieście mogą być niemalże niezauważone. Przyczyn tego może być naprawdę wiele, a ich znalezienie odbywa się za pomocą metody prób i błędów.

Najczęściej zdarza się, że drgania pochodzą od opon. Dlatego w takiej sytuacji należy sprawdzić stan ciśnienia w kołach oraz stanie opon- czy nie mają wybrzuszeń, czy nie są już przetarte. Jeśli nie znajdziemy żadnych nieprawidłowości przyczyna może tkwić w nieprawidłowym ich wyważeniu.

Częstą przyczyną są też usterki zawieszenia, najczęściej powstałe luzy na sworzniach, czy zużytych tulejach. Może okazać się też, że wina tkwi w niewłaściwej geometrii zawieszenia.

Natomiast jeśli drgania występują tylko wtedy, gdy przyspieszamy samochodem, usterki należy wtedy szukać w układzie napędowym, mógł na przykład uszkodzić się przegub wewnętrzny.

Także układ hamulcowy może odpowiadać za opisywany problem. Najczęściej mogą to być krzywe tarcze hamulcowe, a jeśli te drgania nasilają się przy hamowaniu niemalże pewne jest że tarcze nadają się do wymiany.

Jak widać przyczyn może być wiele, dlatego może zająć chwilę czasu nim problem zostanie rozwiązany. Ważne jest jednak, by takich sytuacji jak choćby zauważalne drgania kierownicy nie ignorować. Narazimy się wtedy nie tylko na wyższe koszta późniejszej naprawy, ale przede wszystkim na niebezpieczeństwo w czasie jazdy.


Dodał: , w Artykuły. Dnia 30 maja 2014